בלוג

אדמה ופוריות

 

כולנו מכירים את הביטוי "אדמה פוריה" או "אמא אדמה" כמטאפורה לקשר ההדוק בין מקום שהוא אופטימלי לצמיחה ולפוריות.  אדמת עמק יזרעאל בו אני מתגוררת,  עשירה  גם במראה שלה: צבעה מלא ועמוק וכשנוגעים בה היא לחה וטובה וקל לגדל בה יבולים, לעומת  אדמת הנגב היבשה גם במראה וגם בתחושה.

אם כך, כשאנו מתבוננים בטבע ובסוגי האדמה השונים ונזכרים בחוקים הראשונים של רפואה סינית: מה שבטבע הוא מה שמתרחש בגוף האדם, נבין שהאדמה צריכה להיות מיטבית על מנת לתמוך ביצירת ואחזקת חיים חדשים. האדמה היא המתווכת בין אש למים,בין angY שמיימי  (אש הקיסר) ל angY ארצי (אש השר). בלעדיהם האדמה לא יכולה לעשות את תפקידה בהפיכת חומרי הבנייה לצ'י ודם. בלעדי זה, אין הזנה ואין חיים.

כשאנו אומרים אדמה, האיברים העיקריים עליהם אנו מדברים עם ST-SP. אל לנו לשכוח שישנם עוד איברים הקשורים לאדמה דרך האנרגיה העמוקה (צ'י עונתי): PC, LIV, SI וכן ברמה השמיימית דרך הגזע השמיימי JIA:GB. כולם בצורה כזו או אחרת נוגעים ומהדהדים אדמה.

מכיוון שאנחנו על האדמה, ועוסקים בחומר, בשימוש בצמחים אנו נתמקד בתמיכה בSP: נדאג שישאר חם, לח במידה הנכונה, יציב ועם יכולת להחזיק דברים במקום ויכולת אופטימלית להפוך אבני בניין לצ'י ודם. 

 כשאנו תומכים בSP נרצה להיות מאוד ברורים באבחנה המבדלת: האם הוא קר מידי ואין בו Yang ? האם נרצה לתת מרשמים עם מעורבות של הצמח Gan Jiang, כמו הפורמולה כמו Li Zhong Wan ? האם חוסר הYang הוביל להצטברות נוזלים והאדמה לחה מידי ונראה הפלות על רקע זה? האם אז נרצה להשתמש ב Fu Ling Bai Zhu ? או Sha Ren ? האם האדמה לא מצליחה לספוג נכון את הנוזלים וכתוצאה היא יבשה מידי ? האם האדמה חזקה מספיק ויציבה על מנת להחזיק דברים במקומם? האם אז נכון לתת את Bu Zhong Yi Qi Tang?

יש קשר הדוק בין ה SP ושכבת Tai Yin לאש בגוף. בלי האש האותנטית המגיעה מה Shao Yin כל תהליכי ה Tai Yin אינם יכולים להתרחש נכון וכתוצאה תהיה פגיעה גם בבן הזוג בשכבה- הLU וגם בייצור של KID Yin. כשאנו מטפלים בפוריות, נרצה לראות שהצ'י חופשי ומיוצר נכון, נרצה שהדם יהיה שופע , חמים עשיר וזורם, נרצה שה Yang יהיה מלא במקום הנכון ונרצה שהYin יהיה מספק ועשיר. כל החומרים האלו קשורים אחד בשני ותלויים בפעילות פיזיולוגית נכונה של כל מערכות הגוף, אי אפשר לנתק אותם אחד מהשני כיון שכל פגיעה באחד מהם יוביל למצוקה של האחר. לכן, בבואנו לטפל בפוריות יש לבדוק כמובן מה מצב ה KID כששולטות על תהלכיים פיזיולוגיים בגוף וכן על רבייה (וכשלוחה שלהן Chong+Ren ) אך לא פחות חשוב לבדוק מה מצב האדמה, האם היא אכן קרקע פוריה להיריון שמגיע, האם האמא לעתיד תוכל לספק את כל חומרי ההזנה לעובר? .

האם האדמה חזקה מספיק כדי לעכל בצורה את חוויות החיים ואת השינויים הדרמטיים אותם תהליך כניסה להיריון והיריון עצמו מביא? האם יש לאשה קושי בדימויי גוף והאדמה עלולה להגיב לכך? כל אלו שאלות שצריכות לעלות ולהיבדק בעדינות בבואנו לטפל באדמה ובפוריות. 

 קור הוא האויב של הגוף החי ולא מאפשר לתהליכים פיזיולוגיים להתרחש. כשיש קור גדול בין אם פיזי או ריגשי באדמה,אם לא נסלק אותו עד תום, הוא יפריע, לכן כדאי לתת מרשמים המכילים צמחים שעובדים ספציפית על SP Yang ובמקרי הצורך גם על KID Yang כמקור האש וה Yang בגוף.

לחות היא איכות הצ'י המשויך לאדמה.עליה להיות במידה נכונה, אחרת תייצר סביבה ביצתית מידי או, להפך,כשלחות חסרה, הסביבה יבשה ומדברית .קקטוס הוא לא מה שנרצה לראות צומח כאן...האדמה דורשת איזון עדין בין לחלוח נכון לעודף לחלוח, יש קשר ישיר לתזונה קרה ולחה (או חמה ולחה), יש משמעות לטיפול בצמחים נכונים מבחינת טעם וטמפרטורה שאינם פוגעים ב SP   (למשל שימוש בצמחים מרים וקרים מידי) גם אם הפתולוגיה והסימנים והסימפטומים המקוריים כלל לא עירבו את האדמה, טיפול לא נכון יכול להוביל לפגיעה בה.

בבואכם לטפל, תשאלו עוד שאלות, תהיו בטוחים וברורים לעצמכם עם האבחנה שלכם והתוצאות יבואו במהרה. אל תשכחו להיות תהיו טובים אל האדמה שלכם בתזונה, במנוחה נכונה, ובשקט מנטלי.