בלוג

חמשת האלמנטים לחיזוק הגוף והתודעה

ספר הקיסר הצהוב (Nei jing) בנוי משאלות של הקיסר הצהוב (Huang-Di) על ענייני בריאות, מחלות, דרכי טיפול, קשר לעונות השנה ועוד. לשאלות אלו רופאיו הקרובים מספקים תשובות מפורטות. כאשר הקיסר שואל את רופאו האישי צ'י-בו (Qi-Bo) על מצב בו פורצת מגיפה מדבקת - מה ניתן לעשות כדי להגן על עצמנו ,צ'י-בו, מספק לקיסר תשובה:

"דרך אחת להימנע מהתקפה של פתוגן מסוג זה, היא למלא את המוח עם אנרגיית הגוף. כיצד עושים זאת?

עליך להתעודד (להתמלא באופטימיות) ולדמיין את הגוף מלא באנרגיית הYang .

יש לדמיין זרימה של אנרגיה ירוקה המגיעה מהכבד וזורמת דרך צד שמאל וכיוון המזרח (האדם עומד ופונה לכיוון דרום) משתנה והופכת לעצים מלאי חיים.

ומשם לדמיין זרם של אנרגיה לבנה מגיעה מהריאות, זורמת דרך המערב, משתנה והופכת לכלי נשק ושריון.

ואז לדמיין זרימה של אנרגיה אדומה מגיעה מהלב וזורמת דרך הדרום לכיוון למחמם העליון (שליש עליון של הגוף) משתנה והופכת ללהבה בוהקת.

אחרי זה לדמיין זרימה של אנרגיה בצבע כחול עמוק, מגיעה מהכליות וזורמת דרך הצפון לכיוון המחמם התחתון (שליש תחתון של הגוף) משתנה והופכת למים.

ומשם לדמיין זרימה של אנרגיה צהובה מגיעה מהטחול, נאספת במרכז, משתנה והופכת לאדמה.

כאשר האנרגיה של חמשת האיברים מלאה, היא יכולה להגן על הגוף.           

השלב הבא יהיה לדמיין את הראש זוהר כמו הדובה הגדולה בשמיים.

(Su Wen,72)

כך מתאר הרופא הסיני, צ'י-בו, את השמירה על האנרגיה (Qi) בגוף. חיזוק מערך האנרגיה המגינה של הגוף (Wei Qi) דרך חיזוק האנרגיה החיונית(  Ying Qi) בכל האיברים הרלוונטיים ובמקרה הזה גם בעזרת החושים – שימוש בתודעת הדמיון כדי להזין את האיברים החיוניים (Zang Fu ) באנרגיית היאנג (Yang Qi)  ועל ידי זה חיזוק תפקוד האיברים. כאשר האנרגיה של חמשת האיברים מלאה, היא יכולה להגן על הגוף מהתקפת פתוגנים.

מאיתנו נדרש חיבור לעולמנו הפנימי ואמונה ביכולות הגוף שלנו לגבור על מכשולים בין אם הם מנטאליים, פיזיים, חיצוניים או פנימיים.