בלוג

YIN-YANG ופוריות

פוריות הוא מושג כל כך רחב בכלל ובפרט ברפואה הסינית. כשבאה מטופלת עם "בעיות פוריות", אני מאמינה שיש לשים את ההצהרה הזו בצד, לשים עלינו את משקפי האבחנה מבדלת של הרפואה הסינית, ודרך הכלים שלנו להבין מה והיכן לא עובד נכון. רק אז נוכל לאבחן במדויק ולתת צמחים ודיקור נכונים עבורה.

מה זה אומר לתת צמחים לפוריות? האם באופן אוטומטי אנחנו חושבים שצריך לחזק את הכליות? או אולי דווקא את המרכז? האם הYang הוא הכרחי? ומה אם היא כבר בת 41, האם זה אומר שהYin  מותש וכולן יקבלו Liu Wei Di Huang Wan? האם לתת צמחים המכוונים לרחם כמו  ZiRou Gui, Tu Si   ?Shu Di, או אולי הכוונה להעשיר את הדם כדי שרירית הרחם תשגשג עם צמחים כמו Dang Gui,Bai Shao?

האם זו מטופלת שעברה הפלות רבות ו -Yang  המקור שלה מותש, ונדרשת פורמולה שתחזיר את Shao Yin לפעילות אופטימלית?

 בבואנו לאבחן אישה המגיעה אלינו לטיפול ב"פוריות" הצעד הראשון בקילוף המושג הזה יהיה להבין מה מצב Yang-Yin בגוף ואם נרצה להיות ממש מדויקים, מה מצב הYang בגוף.

איפה קר מידי ואין מספיק Yang , איפה חם מידי, כלומר Yang תקוע ולא זורם בצורה חופשית ואיפה הוא אינו מאוחסן כראוי.

הYangבגוף, הוא המבדיל בין גוף חי לגוף מת. בגוף חי יש חום, בגוף מת יש קור.

בבואנו לטפל ב"פוריות" או ברצון להבאת תינוק לעולם, ביצירת גוף חי חדש, על הYang אצל האם (והאב) להיות במקום הנכון, בכמות הנכונה, מאוחסן בצורה מיטבית על ידי הYin, חופשי ולא תקוע ועל הYin להיות מיטבי, מזין ומכיל. 

אלו יסודות בסיסים של Yang-Yin ברפואה הסינית ואם נבין אותם לעומקם, הטיפול יהיה מדויק.

ניקח דוגמא פשוטה מ"קור בדם": מטופלת המתלוננת על ניסיונות כניסה להיריון ללא הצלחה. יש דיסמנוראה קשה, רצון לחמם את הבטן התחתונה בזמן ווסת, לשון סגלגלה, דופק מתוח ומיתרי, צבע עמום -כהה בפנים, Shen  ירודה בשל הכאב החד המתמשך. צבע הדם סגול כהה, קרישי דם. מצב של סטגנצית דם על רקע קור.

במילים אחרות: אין Yang בתוך הדם. אין את הגורם המניע, המשחרר, החי, בתוך הדם. לכן נראה תמונה קלינית של התכווצות פנימה. תנועה המשויכת לכיוון מערב, למתכת קרה. תנועה של התכנסות. במקום לראות תנועה של כיוון מזרח, של עץ, של חום, של זרימה חופשית המאפיינת את שכבת Jue Yin העשירה בדם.

מה צריך לעשות מבחינה טיפולית? יש להכניס Yang אל תוך הדם כדי שיזרום  נכון, שיהפוך את הדם לעשיר וחם כדי שיזין את הרחם ואת שאר הגוף בצורה אופטימלית. Wen Jing Tang היא דוגמא לפורמולה שעושה זאת. השימוש באלמנטים מ Si Wu Tang מאזנים את איכות הדם, יש בה שימוש באלמנטים מ-Tang Gui Zhi לחימום והפצת הדם ובתוכה גם את Shao Yao Gan Cao Tang לעזור בטיפול בכאבים.

יש בה את Mu Dan Pi החריף שעוזר להניע את הדם, להוציא את הישן, הדם הלא מיטיב כדי שדם חדש ועשיר ייכנס. מכילה את הצמחים העשירים בחומר: Mai Men Dong המעשיר Yin יחד עם E Jiao המעשיר דם ויש בה עוד צמחים.

על ידי העשרת הדם, הזנתו וחימומו, ממצב שהדם תקוע, קר ולא מצליח לחמם ולהזין את הרחם, אנו משנים את התמונה כך שבקלות הדם יוכל להזין בצורה אופטימלית את הרחם, כך תהיה קליטה מהירה, הדם עשיר וחם העובר מקבל את ההזנה המתאימה והנכונה וההיריון שלם.