על אופטימיות זהירה ופרחי באך

על אופטימיות זהירה ופרחי באך


 ההתייחסות למקרוקוסמוס, העולם החיצוני וכיצד הוא משפיע על המיקרוקוסמוס, האדם כמכלול גוף ונפש הוא הבסיס לפילוסופיה הסינית.

 לדוגמה: שמש וירח הם ביטוי למקרוקוסמוס, כוכבים ענקיים בשמיים שאנו רואים על בסיס יום-יומי.

 הסינים הקדמונים ראו בעיניהם את שני הענקים האלו וחוו את השפעותיהם הישירות עליהם: שינוי אקלימי שנתי (עונות) כביטוי למחזור השמש, ושינוי תנועת הירח - תנועה חודשית - שבא לידי ביטוי פיזי במחזור וסת האישה. מכך הבינו שהחוץ, המקרו, מקרין ומשפיע פנימה על המיקרו - האדמה וגוף האדם. 

צבע בפרחי באך מבטא מודעות. הפרח הוא החלק בצמח שהכי קרוב לשמים ובשל כך מבטא בגוף השפעות שמיימיות ומודעות שמיימית. מהי מודעות? הזהות העצמית של כל אדם.

הטיפול בפרחי באך עוזר לנו לחזור למודעות העצמית הראשונית שלנו ולהשיל את הרגשות ודפוסי ההתנהלות שסיגלנו לעצמינו במהלך החיים, שאינם באמת מבטאים את האני האמיתי שלנו וגורמים לנו לקושי.  

הצהוב מתקשר לאנרגיה של שמש, הכוכב החם, שמקרין עלינו ואלינו אור ובהירות ושבלעדיו אין לנו חיים. הבהירות היא גם אור שמש שמאיר לנו את היום, אך הבהירות היא גם אור פנימי של התודעה שלנו ובהירות מחשבתית. 

ברפואה הסינית הצבע הצהוב קשור לאדמה, למרכז, ליציבות. כשיש לנו מרכז הדרך ברורה לנו, הראש שקט, הרגש נינוח ואנו יכולים לעכל את מאורעות החיים ולווסת בצורה נכונה את המחשבות והרגש שעולה איתן

השנה האחרונה, 2020, הייתה מורכבת מאוד. הופעתה של הקורונה בחיינו והכניסה לתקופה ארוכה של חוסר וודאות, חשש בריאותי, קושי כלכלי, קושי בתא המשפחתי, יציאה מאיזון מערכתי חיצוני (העולם שהכרנו, האם ישוב?) הובילה אנשים רבים לחוות קושי ולאבד תקווה; חלקם אף למקומות חשוכים מאוד בינם לבין עצמם. 

 תמצית באך GORSE עשויה מפרח צהוב, שכבר הזכרנו שקשור לשמש ,לאור ולמודעות.

 הרעיון בתמצית זו היא להקרין אלינו בחזרה את האור הזה של השמש.

 ברפואה הסינית השמש היא מקור היאנג-YANGשנחשב לכוח החיים, לגורם המחמם, האקטיבי, ונוכחותו חשובה לנפש שלא תהיה כבויה. 

כשאנו לוקחים GORSE  בזמנים שבהם האופטימיות נעלמת והשמיים הפנימיים התקדרו והשחירו, אנו מחזירים שביב של תקווה לעצמנו וזוכרים שאין דבר קבוע פרט לשינוי עצמו. יש מקום להתחלה חדשה.

GORSE היא תמצית נהדרת להחזרת אופטימיות זהירה, ולהזכיר שיש אור בקצה המנהרה.