בלוג

צמד חמד-צמדים ופורמולות

Dui Yao הוא מושג המתאר צמד צמחים העובדים יחד. פעמים רבות צמדים כאלו מופיעים בתוך פורמולות וזו גם דרך להבין את פעילות הפורמולה הגדולה יותר. בנוסף, חלק מצמדים הם מרשמים העומדים בפני עצמם.  

אציג שלושה צמדי צמחים, Dui Yao ,שהם מרשמים בפני עצמם. יש לא מעט כאלה בספרות הצמחים. חלקם פופולריים וידועים כמו  Shao Yao Gan Cao Tang (Bai Shao+Gan Cao ) לטיפול בכאבים ובתפיסות שרירים. או Dang Gui Bu Xue Tang (Huang Qi +Dang Gui ) לחיזוק צ'י ודם.

במאמר זה ארחיב על 3 צמדים, שניתן לכוונם לעבודה בבעיות נשיות שונות:

 

SHI XIAO SAN

מורכבת מ: Wu Ling ZhiPu Huang.

טקסט המקור מציע לטחון את המרכיבים לאבקה, לערבב עם חומץ חם או יין לבן חם.

 מניעה דם, מסלקת קרישי דם, מפזרת הצטברויות ומטפלת בכאב.

נכתבה במקור לכאב אפיגסטרי ובטני לנשים לאחר לידה.

פירוש שמה קשור לתפקודה: פירוש שמה המילולי- מחזירה את החיוך. יש האומרים שהיא מחזירה את החיוך כיון שלפני שלוקחים אותה, הכאבים כל כך חזקים "שהאישה רוצה למות". מיד אחרי הלקיחה, עולה חיוך קטן על שפתי האישה מההקלה בכאב.  פירוש אחר: הפורמולה טובה למצב של דיכאון אחרי לידה על רקע סטגנציית דם. יש חסימה בין הלב לרחם ונשים הופכות ל"היסטריות". אז לוקחות את הפורמולה וחוזרת אליהן השפיות והחיוך.

פורמולה זו, יכולה להיות בשימוש בכל אחת מפתולוגיות נשיות המערבות סטגנציית דם: כאב בטן, אמנוראה, דיסמנוראה ועוד. אם הדם נתקע התוצאה תוביל בין היתר לכאב. הכאב, ככל שסטגנציית הדם חזקה יותר, יהיה חד.

Wu Ling Zhi– הוא מרכיב בעיתי: צואת מכרסם ואינו בשימוש בארץ. יש לשקול במה מחליפים אותו. יש לא מעט אפשרויות, הנבחרות בהתאם לאבחנה מבדלת כמובן.

לדוגמה: אם סטגנציית הדם לא מאוד חזקה, ניתן להשתמש בצמד מאזני זרימת הדם Mo Yao +Ru Xiang  שהם בעצמם Dui Yao . אם ניתן אותם במינון נמוך (3 גרם לכל אחד), הם ייטיבו עם הדם. יש להם יכולת להיכנס לדם ו"לשבור דם" תקוע. טובים מאוד יחד להפסקת כאב- גם מיטיבים עם הדם וגם מפסיקי כאב. ככל שנעלה במינון, פעילותם תהיה חזקה יותר בשבירת הסטגנציה. 

אם הסטגנציה חזקה יותר ניתן להחליף את Wu Ling Zhi בצמד E Zhu +San Leng שגם הם, צמד Dui Yao. הם מצויינים למצבים המערבים סטגנציית דם עם התקשויות.

 אפשר להשתמש באופציות עדינות יותר כמוNiu Xi : אם נדרשת יותר הנעה Chuan Niu Xi. אם נדרשת יותר הזנה: Niu Xi Huai. או להחליף את Wu Ling Zhi ב- Yan Hu Su  או אפילו ב- Dang Gui, כאופציה עדינה יותר.

 

Pu Huang- מניע דם, מפסיק דימום. כשמגיע בצורתו הטבעית (Raw), מניע דם. כשהוא מפוחם או מטוגן בדבש, הוא מפסיק דימום. בפורמולה זו הוא מניע דם. אם סטגנציית הדם תערב סימנים וסימפטומים משולבים של כאב ודימומים, רצוי להשתמש בPu Huang  מפוחם.

 השילוב עם חומץ /יין לבן חמים, מחממים את הווסת כדי להניע את הדם ובכך לעזור לטפל בתקיעות.

בשימוש בפורמולות לטיפול בסטגנציית דם, עלינו לזכור שהסטגנציה היא הענף ולא השורש. ויש לאבחן ממה הגיעה הסטגנציה. השימוש בפורמולה קטנטנה כזו יכולה להשתלב בכל פורמולה שתרשמו בקלות וביעילות.

 

JIN LING ZI SAN

מורכבת מ: Chuan Lian Zi,Yan Hu Suo.

מניעה Liv Qi , מטהרת חום, מסדירה צ'י ומפסיקה כאב.

הפורמולה מתמקדת בהסדרת Liv Qi: תנועה נכונה של Liv Qi תניע את הדם גם כן. אם ה-Qi תקוע ייתכנו סימנים וסימפטומים כגון: חום, כאב היפוכונדרי, גניטלי, כאב בשדיים, דיסמנוראה וכולי.

Jin Ling Zi  הוא שם נרדף ל Chuan Lian Zi. הוא מר, קר ורעיל. צמח המזוהה מאוד עם Liv Qi, במיוחד עם כאבים בצידי הגוף על רקע סטגנציית Liv Qi.

Yan Hu Suo חריף, מר,חמים. מניע צ'י ודם ומשכך כאבים. עובד על מרידיאני LIV, .SPמצוין לכאבים שונים, על רקע חסימת צ'י ודם עם דגש על סטגנציית דם.  

אם אני משווה בין שתי הפורמולות הנ"ל, Shi Xiao San הרבה יותר חזקה לכאב על רקע סטגנציית דם ו- Jin Ling Zi San מכוונת יותר לסטגנציית Liv Qi עם מידת מעורבות מצומצמת יותר של הדם, והכאב קל יותר.

 

GAN JIANG FU ZI TANG

מבין השלוש, היא היחידה הקלאסית ומקורה ב Shang Han Lun.

מרכיביה הם: Gan Jiang,i Fu Z.פעילותה: מצילה את ה-.Yang

Gan Jiang, מחמם SP Yang. לכן קשור ל Post Heaven, מטפל בעיקר בהצלת Yang באדמה ST-SP. הוא הגרסה היבשה של הג'ינג'ר. מחמם פנים, חריף, חם, ומאושש את ה-Yang .כך בעצם מטפל בקור בST-SP : הקאות, שלשול, חוסר תאבון, כאב בטן המוטב בחום.

Fu Zi מלך ה-Yang. מונע קריסה של Yang אותנטי – KID Yang. ולכן עובד על Pre Heaven. דרך הצלת ה -Yang הוא מפזר קור ומשכך כאבים. חריף, חם רעיל. שילובם יחד הופך אותם לחזקים מאוד וחמים בהשפעתם.

מתי אנחנו יכולים לחשוב לשלב את הפורמולה הזו בטיפול? בכל מצב שנרצה לתת תמיכה ב-Yang האותנטי. בבעיות פוריות על רקע קור, בצניחות למיניהן, בקור מערכתי גדול. 

מכיוון ש Fu Zi אסור לשימוש בארץ, נחליף אותו בצמחים אחרים: Sha RenRou Gui , Ba Ji Tian הם רק דוגמאות לתחליפים אפשריים. אם מבינים את הרעיון שמאחורי הפורמולה, קל לדייק בהחלפת הצמח.

בעצם אנו רואים ב Gan Jiang Fu Zi Tang פורמולה שהיא הגרסה הפחות עדינה של Si Ni Tang:

ב Si Ni Tang, מצטרף לשני הצמחים האלו, Zhi Gan Cao. הוא מתוק וכך ממתן ומאט את החריפות של הצמחים האחרים. כך אש ה Yang  לא תצא משליטה ו"תבער" בצורה הרמונית ונכונה מבלי לפגוע. 

פורמולה נוספת, המזכירה את Gan Jiang Fu Zi Tang וגם בעלת שני מרכיבים בלבד היא Fu Zi Gan Cao Tang.מרכיביה הם  Fu Zi, Zhi Gan Cao.  העקרון פה מאוד דומה: שילוב של חריף ומתוק, שילוב של Post-Pre, עבודה על Kid Yang חזקה עם שמירה על מידת האש עם צמח המזוהה לאלמנט האדמה.

 

לסיכום, יש המון צמדים חשובים ושמישים קלינית שהם גם מרשמים בפני עצמם. קל לשלבם ולכוון ולדייק את הטיפול שלנו בעבודה איתם. בעיני זה נחמד לקרוא פורמולות גדולות ולזהות בתוכן צמדים שעובדים יחד למטרה מסוימת. כך ההבנה של הפורמולה גדלה, ויחד עם ההבנה הדיוק הטיפולי רחב יותר ונגזרת מכך הצלחה בטיפול.

סקרתי 3 פורמולות: אחת למעורבות סטגנציית דם חזקה, אחת לסטגנציית Liv Qi והאחרונה לפגיעה מהותית ב Yang. דם, צ'י ו Yang פגועים, הם סיבות שכיחות להתפתחות פתולוגיות בכלל ובפרט ברפואת הנשים. אני בטוחה ששילוב הפורמולות הללו למצבים שונים, בהתאם לאבחנה נכונה, תעזור לכם בקליניקה בטיפול בבעיות שונות ובאופן ספציפי בבעיות המערבות מצבים גניקולוגיים.