בלוג

YI GUAN JIAN לטיפול בפוריות, מנאפוז ועוד...

במסגרת לימודיי, בשנת 2002 נסעתי לסטאז' בבירת הצמחים העיר צ'נגדו, שבסין. את רוב זמני שם העברתי במחלקת הגניקולוגיה בצפייה ובכתיבת המקרים והמרשמים שניתנו למטופלות הרבות שהגיעו למחלקה . אחת הפורמולות שחזרה רבות היא YI GUAN JIAN. הפורמולה חוזרת ברשימותיי במקרים רבים של אמנוראה, מחזור לא סדיר, פוריות על רקע חולשה, יובש דם+ Yin  . להבנתי ומניסיוני, היא יכולה להתאים ולהוות בסיס בטיפול בנשים מאותגרות פוריות של הגיל המאוחר וכן כשיש חשד לכניסה למנאפוזה מוקדמת וכמובן בחוסר Yin  ודם. הנה מרכיביה:

Sheng Di

Gou Qi Zi

Bei Sha Shen

Mai Men Dong

Dang Gui

Chuan Lian Zi

במבט מהיר על הצמחים אנו רואים שיש כאן הזנה עמוקה של דם וYin  ואם תרצו, יתכן שברקע יש יובש של דם ו-  Yin באיברי הכליות והכבד. בנוסף, יש הנעת הדם והצ'י עם Dang Gui ו- Chuan Lian Zi שספציפי מאוד לתנועת Liv Qi.

אני מציגה בפניכם מקרה אמיתי מבית החולים בצ'נגדו של ד"ר XIA המופלאה שטיפלה עם שימוש בפורמולה Yi Guan Jian ועליה מודיפיקציה פשוטה:

בת 43, ווסת לא סדירה. ווסת אחרונה לפני 40 יום.  בחצי שנה האחרונה כאבי גב תחתון וגלי חום. אין פה יבש או הזעות לילה. תאבון, שתן, יציאות- תקינים.

בבדיקות דם רמות אסטרוגן ופרוגסטרון נמוכות. אין ביוץ.

לשון: חיוורת, סגלגלה, ללא חיפוי, רועדת.

דופק: עמוק וחלש.

אבחנה של ד"ר Xia:

Kid Liv Yin Xu

Liv Xue Xu+ Liv Qi Stag(מינורי)

מרשם שקיבלה:

Shu Di Huang דם

Gou Qi Zi דם

Dang Gui דם

Ji Xue Tengדם מחזק ומניע דם (דומה ל Dang Gui).

Bai Sha Shen יין

Mai Men Dong יין

Huang Jing- מחזק Kid ומעגן Jingצמח מאוד דביק וכבד.

Chuan Lian Zi-מניע Liv Qi

Tu Si Ziיאנג

Bu Gu Zhi יאנג

Ji Nei Jin- עוזר לעכל כיוון שהפורמולה מאוד דביקה וכבדה עם צמחים כבדים ודביקים.

הארות ודיון:

על הפורמולה המקורית נערכו מודיפיקציות קלות: בגלל הפגיעה בדם Shu Di נבחר להחליף את Sheng Di. אין פגיעה חריפה בYin  ע"פ ס"ס נלווים ולכן אין צורך בטיהור החום של Sheng Di.

חצי מהפורמולה  Si Wu Tang נמצאת כאן עם Shu Di, Dang Gui . תוספת נוספת לחיזוק והנעת דם (איזון הדם) מתקבל דרך Ji Xue Teng וכן עם Gou Qi Zi שמזין את הדם. כך יש הדהוד נוסף עם Si Wu Tangבהיותה מחזקת ומניעה לאיזון הדם.

נמצאים גם  צמד מחזקי הYin  האולטימטיביים Mai Dong  +Sha Shenשתומכים ב Kid Yin מלחלחים ומביאים חומר- מתאים מאוד למצבי יובש ופגיעה בYin.

שניהם מופיעם ב Shen Nong Ban Cao Jing. על MMD נכתב שם :" ישנם צמחים עם 15 או 16 פקעות והם מושווים למרידיאני החיבור (12 של מרידיאנים עיקריים+ Ren Luo+  Du Luo  + Da Luo Of SpXu Li- Da Luo Of Stסה"כ 16 מרידיאני חיבור). שורשיו של MMD  גדלים אופקי ופקעותיו מחוברות דרך השורשים.

 MMD יכול לטפל ולשחרר ערוצים וערוצי חיבור, שכן יכול להגיע למעלה למטה לצדדים: פקעות MMD מחוברות ויכולות להגיע למעלה למטה ולצדדים של הגוף.

 Shen Nong  כתב עליו: פותר את הקשרים (Binds ), התקיעות וההגבלות של הצ'י ומשקם פגיעות והכל כיון שקשור למרכז הלב (כמו שורשיו ופקעותיו המחוברים יחד).  הוא  מטפל ושולט על צ'י מוגבל בHTובבטן. פגיעה במרכז, פגיעה כתוצאה מרעב ופגיעה ב St Luo ".

על BSS נכתב שבעל טעם מר וטמפרטורה קרה. לכן תומך בכליות שכן הטעם המר מוריד מטה ומטפל באש היפראקטיבית שעלתה למעלה והקרירות תטפל בחום.

 Huang Jing הוא צמח המשפיע על כליות כבד וטחול ובעל קשר לצ'י, לדם ולג'ינג. גם הוא מלחלח מעשיר את החומר, בצורתו דומה מאוד ל Sheng Di Huang Shu Di Huang, הוא שחור כהה, דביק ועשיר תכונות המתאימות להיותו עובד על רמות ייניות עמוקות.   

Chuan Lian Zi– מר וקר, מניע LIV QI להפסקת כאב.

תוספת של צמחים מחזקי Yang- רוב הצמחים המחזקים שנמצאים בפורמולה הם כבדים, מלחלחים מאוד ונדרש Yang- אש, כדי לתמוך בתהליך. למרות שאין באבחנה של ד"ר XIA באופן מוצהר חולשת Yang יש שימוש בצמחים שיביאו Yang אל תוך התהליך:   רק חומר (Yin) לא יעזור, צריך לתת את האש (Yang) שתהפוך את החומר (Yin) לפיזיולוגי ובר שימוש וכן תמיכה לתהליכים על ידי אש הכליות.  

Ji Nei jin המעכל, נדרש כאן כיון שזו פורמולה כבדה מאוד ודביקה ונעזר בו למנוע סטגנציה וכאבי בטן במערכת העיכול ומחמם אמצעי.

לסיכום: על פורמולה פשוטה ד"ר XIA הוספה  צמחים בשילוב הגיוני וקל, כך שהיא עונה למטרת הטיפול. הדוגמה הזו מראה שוב, כמה קל ופשוט לעבוד עם צמחים כשיש את הידע וכמה חשובה המודיפיקציה כך שכל מטופלת מקבלת בדיוק את המענה לצורך האישי שלה.