בלוג

DUI YAO

יש דרכים שונות ללמוד פורמולות וצמחים ולהבין אותם. אחת מהן, היא דרך הבנת צמדי הצמחים: DUI YAO .

אלו צמדים בשימוש נרחב, יחד כפורמולה בפני עצמם, או בשילוב בתוך פורמולות שונות, לרוב, הם בשימוש קליני נרחב.

כתבתי  על 3 צמדים, שאני נוהגת להשתמש בהם הרבה בהרכבת מרשמים:

Nu Zhen Zi + lian Cao Han

צמד ממשפחת מחזקי הYin , הלא היא הפורמולה Er Zhi Wan .

נמצאת כפורמולה לראשונה בספר הנקרא Yi Fang Ji Jie , שנכתב על ידי Wang Ang, רופא משושלת Qing שחי סביב 1615. בספר, קובצו יחד כ- 700 פורמולות שהיו בשימוש תדיר בנושאים שונים. היא אינה פורמולה קלאסית ולראייה, Han Lian Cao אינו נמצא ב Shen Nong Ben Cao Jing אלא מוזכר לראשונה בתקופה מאוחרת יותר.

Er Zhi Wan מזינה Yin של KID, LIV ומשום היותה פצפונת, קל מאוד לשלבה כשרוצים לתת הזנה ותמיכה יחד עם מרשמים אחרים. ניתן כמובן לקחת אותה לבדה, אך היא נחשבת למתונה בפעילותה.

Nu Zhen Zi, על פי הספר בו מוזכרת הפורמולה לראשונה ה: Yi Fang Jie Ji, צריך להיקטף בשיא החורף.

הוא מתוק, מר קר מזין KID LIV. 

בShen Nong Ban Cao נכתב עליו: "מר ניטרלי לא רעיל. מעשיר את המרכז, מרגיע את חמשת הZang, מזין את התמציות ואת ה-   (s)Spirit ומטפל בכל 100 המחלות. לקיחה לאורך זמן הופך אדם לבריא, מונע הזדקנות”.

Han Lian Cao – על פי ה-Yi Fang Jie Ji צריך להיקטף בשיא הקיץ.

שימו לב להמלצת הקטיף: אחד בשיא חורף, אחד בשיא הקיץ, כך יש לנו הרמוניה בין Yang-Yin.

במטריה מדיקה של בנסקי נכתב עליו: "הצמח מתוק חמוץ וקר, מזין Yin מעשיר תמצית, מקרר דם ומפסיק דימום".

 טקסט המקור מציע להפוך את שני המרכיבים לאבקה ולהכין ממנה כדורים עם דבש ולקחת לפני השינה. היום, נהוג לתת את Er Zhi Wan גם כמרקחת וגם כפורמולת פטנט.  

Er Zhi Wan חביבה וקלה להבנה, מזינה את Yin מבלי להכביד, קל לשלבה בצירופים שונים. כל אחד ממרכיבה מיוחד בפני עצמו.

 Nu Zhen Zi מלבד היותו מזין KID, LIV (סחרחורות, האפרת שיער, LBP, ירידה בראייה ועוד), מצוין על פי מחקרים מודרניים לייצור WBC ויעיל לאחר כימותרפיה.

Han Lian Cao מלבד היותו מעשיר Yin, הוא מקרר ומפסיק דימום ולכן טוב לדימומים שונים, גם בזמן היריון בעיקר כשהסיבה היא חום ופגיעה בYin.

 

Hong Hua - Tao Ren

Tao Ren נמצא בשימוש מוקדם מאוד לעומת Hong Hua שהצטרף מאוחר יותר ואינו נמצא בטקסטים הקלאסיים.

Tao Ren מר מתוק וניטרלי, מניע דם, מטפל בסטגנציות דם שונות ומלחלח מעיים. טעמו המר עוזר לו להוריד כלפי מטה.

Hong Hua חריף וחמים מה שנותן לו את יכולת ההנעה. הוא כמעט ואינו שוקל, מאוד "Light, קל, שגם זו איכות מאוד Yang. הוא מניע דם ופותח סטגנציות דם ובכך גם עוזר בבעיות כאב המערבות סטגנציית דם.

אחת הפורמולות החשובות ששניהם נמצאים בה יחד היא Tao Hong Si Wu Tang.

לפורמולת הדגל לאיזון הדם Si Wu Tang, הוסיפו את Tao Ren+  ,Hong Huaעל מנת להגביר את יכולת הטיפול שלה במצבים המערבים סטגנציית דם. כך היא גם בונה, מחזקת ומעשירה את הדם החדש וגם מניעה ומוציאה את הדם הישן. המטופל/ת זוכים לתנועה מיטיבה ורעננה של דם. כשמדובר בהזנת הרחם, הסדרת הווסת ופוריות, זה חיוני ונדרש.

 Tao Hong Si Wu Tang טובה למצבים שונים: אמנוראה על רקע חוסר וסטגנציה, אנדומטריוזיס, מיומות ועוד מגוון בעיות נשיות. יש לזכור שסטגנציית דם, היא תמיד ענף ויש לחקור ולמצוא מהו השורש שהוביל לתקיעות. לדוגמה: קור, חום, יובש, סטגנציית צ'י.

לעיתים, מטפלים/ות חוששים להשתמש בצמחים מניעי דם, כיון שחושבים שזה ייתן תנועה חזקה מידי. או חוששים שיגבירו כך דימום. שימוש נכון ושקול במינונים של צמחים מניעי דם, הוא חיוני לטיפול. כדי להרגיש יותר בנוח, אפשר לחשוב על הדברים כך: אם סטגנציית הדם אינה חזקה מאוד, אך כן יש רצון לתנועה, ניתן לתת אותם במינון נמוך של כ- 3 גרם לכל אחד. ככל שהסטגנציה חזקה יותר, ישנה האפשרות להעלות מינון.

Xu Duan+Du Zhong

צמד שאהוב עלי במיוחד. בשימוש תדיר בסימני חולשת KID Yang. לדוגמה:בטיפול בנשים לפני ההיריון ובמהלכו, עם היסטוריית הפלות חוזרות על רקע של קור. הם גם צמד מעולה לכאבי גב תחתון על רקע אותו החוסר.

Xu Duan

פירוש שמו "מחזיר לקשר מה ששבור/נשבר "

שמות  נוספים:

Long Dou – "שעועית הדרקון"

Shu Zhu "מחבר שבורים"

Chuan Duan

ב Shen Nong Ben Cao Jing נאמר עליו :

"מר חמים לא רעיל, מטפל בפגיעות קור, מעשיר חסרים, מטפל בפצעים פנימיים, מטפל באבצסים, מטפל בשברים וחבלות, מחבר גידים ועצמות, מטפל בבעיות נשים בהנקה ודימום. לקיחה לאורך זמן תעשיר צ'י ותחזק".

בבנסקי נכתב עליו :"חריף, מר לא רעיל, מחזק LIV וKID, מפסיק דימום רחמי ולכן מרגיע עובר ומטפל בחשש להפלות. מניע דם ומטפל בכאב, בעיקר בגב תחתון. טוב לטיפול חיצוני בפציעות" .יכולת ההנעה והטיפול בכאב נובעת מהיותו חריף.

בקלייה עם מלח פעילותו לחיזוק הKID תגבר. אם הוא מפוחם יכולת הפסקת הדימום שלו תגבר.

Du Zhong

שם נוסף: Si Xian "חשיבה על נשגב".

הוא כל כך מיוחד במראה שלו ובטקסטורה שלו, כשמותחים אותו דומה לחוליות עמוד השדרה. מי שרואה אותו פעם אחת, לנצח יזכור שהוא צמח שמטפל בבעיות גב.

ב Shen Nong Ben Cao Jing נכתב:

"חריף, מאוזן (בטמפרטורה), לא רעיל. מטפל בכאב לומברי ובעמוד שדרה, מחזק ומייצב גידים ועצמות, מחזק כוח רצון, מסלק גרד לחות בחלק תחתון גניטלי ועוזר לשתן. לקיחה לאורך זמן, תהפוך את הגוף לקליל ותעזור להתמודד עם הזדקנות".

במטריה מדיקה של בנסקי : "מתוק, מעט חריף, חם. מחזק KID,LIV עם כאבי גב תחתון, ברכיים, השתנה תכופה. מניע צ'י ודם, מרגיע עובר על רקע חוסר Kid Yang  עם כאבי גב, דימום על רקע חוסר בKID".

 

שניהם מכוונים לעבודה על LIV+KID  במצבי חוסר וחולשה של Yang. לדוגמה: דימום בהיריון. הKID האחראיות על פתחים תחתונות לא חזקות מספיק, אין מספיק Yang להחזיק. בנוסף, יהיו סימנים וסימפטומים של חולשת KID Yang: סימני קור, חולשה וכאב בגב תחתון.

זהו מצג שכיח מאוד בקליניקה. נראה זאת במטופלות לדוגמה עם רקע של הפלות חוזרות. שני הצמחים בשילוב יחד הם בטוחים לשימוש באבחנה הנכונה, גם בהיריון.

 אני משתמשת איתם למקרים כאלו בשילוב עם הפורמולה המצוינת Shou Tai Wan: פורמולה לשמירה על עובר, על רקע חולשת KID Yang , יחד עם תמיכה של KID Yin ומורכבת מהצמחים הבאים:

Tu Si Zi

Xu Duan

E Jiao

Sang Ji Sheng

במקור, E Jiao נמצא על מנת להפסיק דימום אך כיון שאסור לשימוש בארץ ניתןלהחליפו ב Du Zhong .

לסיכום, צמד מעולה לבעיות כבד וכליות על רקע חוסר, מצוין בהיריון באבחנה מבדלת מתאימה ומצוין לכאבי גב על רקע .Kid Yang Xu